علت خال زدن

علت خال زدن

علت خال زدن

داشتن خال یکی از رایج ترین ضايعات پوستي می باشد که اکثر خانم ها و آقایان دارند. خال‌ها یکی از پدیده‌های معمولا خوش‌خیم پوستی هستند که می‌توانند روی دست‌ها، پاها یا حتی صورت به وجود بیایند. خال، کک و مک، نشانه‌های پوستی و انواع لکه‌ها را بیشتر ما روی پوستمان داریم، بعضی‌ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر. خال‌ها براساس نوع بافت غيرطبيعي نامگذاري مي‌شوند؛ مانند خال سلول رنگدانه‌ساز، خال عروقي، خال چربي و … بنابراين آنها مي‌توانند به شكل‌ها و رنگ‌هاي متنوع، در نقاط گوناگون بدن و در سنين مختلف تظاهر كنند. بیشتر خال ها، کوچک تر از یک سانت قطر دارند و رنگ خال ها از صورتی تا قهوه ای تیره یا سیاه متغیر است که آن ها می توانند به تنهایی یا به صورت گروهی روی بدن شما باشند. تقریباً همه خال های پوستی بی خطر هستند اما خال های جدید در بزرگسالان بیشتر از خال های قدیمی هستند.

چه نوع خالي احتمال بدخيمي دارد ؟

شانس سرطاني شدن خال هاي معمولي بسيار اندک است ؛ اما اين خطر در مورد بعضي از خال ها بيشتر است . خال هاي مادرزادي : اين خال ها شانس بيشتري براي تبديل شدن به سرطان بدخيم نوع ملانوما را دارند . بيشترين خطر سرطاني مربوط به خال هاي مادرزاي بزرگ با قطر بيشتر از ۲۰ سانتيمتر است .

انواع خال

خالهای ملانوسیتی اکتسابی

این خالها بیشتر در دوران کودکی وجود دارند و در اکثر افراد فاز نسبتا گذرایی از رشد اولیه یک خال مرکب هستند که در بزرگسالی به خال مرکب تبدیل می‌شوند. 

خال مرکب

به شکل یک پاپول بزرگ برجسته ، مدور یا بیضی و متقارن بوده، رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا تیره متغیر است. در دوران بلوغ ، اغلب خالهای مرکب درشت و پررنگ‌تر بوده و موهای زبری از داخل آنها به خارج رشد می‌نماید. این ضایعات می‌توانند در هر نقطه‌ای از سطوح جلدی - مخاطی ، ملتحمه و حنجره دیده شوند. شایعترین محل آنها در تنه بدن می‌باشد.

خال داخل درمی

این نوع خالها به صورت پاپولهای گنبدی ، کروی و نرمی هستند که هیچگاه دچار پیگمانتاسیون شدید نمی‌شوند و رنگ آنها قهوه‌ای کمرنگ بوده که به تدریج تبدیل به قرمز گوشتی می‌شوند.

خال بکر: 

این نوع خال در دوران بلوغ و بیشتر در آقایان ایجاد می‎شود. ظاهر آن به شکل لکه قهوه‌ای رنگ به اندازه یک کف دست است. و اکثرا بر روی شانه و بازو یا جلوی قفسه سینه ایجاد می‎شود. گاهی پس از یکی دو سال موهای خشن روی خال رشد می‎کند. 

اگر شما هم جز افرادی هستید که از داشتن چنین خال هایی احسا ناخوشایندی دارید می توانید با برداشتن خال با لیزر به طور قطعی و دائمی از شر این ضایعات پوستی راحت شوید.