کلاژن چیست و چه فوایدی دارد

کلاژن چیست و چه فوایدی دارد

کلاژن چیست و چه فوایدی دارد

کلاژن اهمیت فوق العاده ای در حفظ شادابی و جوانی پوست شما دارد . کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن ما است، به خصوص کلاژن نوع 1. در ماهیچه ها، استخوان ها، پوست، رگ های خونی، سیستم گوارشی و تاندون ها یافت می شود. فواید کلاژن بسیار قابل توجه است، زیرا این پروتئین چیزی است که به استحکام و کشش پوست ما همراه با جایگزین کردن سلول های مرده پوست کمک می کند. روش های زیادی برای افزایش کلاژ« پوست وجود دارد که از سریع ترین روش ها می توان به جوانسازی پوست با کمک لیزر های جوان سازی اشاره کرد.

کلاژن یکی از فراوان‌ترین پروتئین های موجود در بدن انسان است که بخش بزرگی از پوست، مو، و ناخن ها را شکل می دهد و از این رو، جای شگفتی نیست که واژه ای مطرح و بزرگ در دنیای زیبایی محسوب شود. کلاژن از پروتئین روزانه که دریافت می‌کنید به دست می‌آید. پس مطمئن شوید بدنتان میزان لازم را دریافت می‌کند. ویتامین C هم وقتی با یکی از ۳ نوع آمینو اسید اصلی بدن ترکیب می‌شود، کلاژن تولید می‌کند. اگر بدنتان قادر به ذخیره سازی ویتامین C نیست، حتماً باید مقدار کافی از آن را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید وگرنه میزان کلاژن بدنتان کم می‌شود و پوستتان چین و چروک پیدا می‌کند

مواد مغذی که تولید کلاژن را افزایش می دهند

  •  بدن انسان با ترکیب دو آمینو اسید به نام های گلیسین و پرولین پروکلاژن تولید می کند. 
  • پرولین
  • گلیسین
  • مس
  • آرژنین
  • ژلاتین
  • گوشت قرمز، گوشت ماکیان، غذای دریایی، لبنیات، حبوبات و توفو از جمله منابع فوق العاده برای آمینو اسیدها هستند

کرم‌ها، سرم ها و محصولات آرایشی بهداشتی نیز با مواد اولیه‌ای محرک ساخت کلاژن در پوست می‌تواند نقش به سزایی در جوانسازی پوست ، شادابی و کاهش عمق چین و چروک‌ها داشته باشد. محصولات مراقبت از پوست خود را با وسواس انتخاب کنید، برندهایی با پایه طبیعی و گیاهی بهترین انتخاب است. همچنین برای از بین بردن چین و چروک انجام روش های کلینیکی مانند تزریق ژل و بوتاکس توصیه می شود.