علت ترک پوستی

علت ترک پوستی

علت ترک پوستی

ترک پوستی یک عـارضه بسیار شـایع می باشد و بیشـتر در زنان در سنین جـوانـی و حاملگی دیده می شود. ظاهر نا خوشایند آن باعث شده تا اکثر افراد به دنبال راه های مختلف برای رفع ترک های پوستی باشند. ترک های پوستی یا استریا ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن پوست و فرورفتگی پوست به شکل خطوطی در نواحی ران، باسن، شکم و سینه ها دیده می شود. روشن است پوستی که متحمل علائم کشش شده از پوست طبیعی متفاوت است. آنچه که دقیقاً شناخته شده نبود، میزان تفاوت این نوع پوست‌ها با پوست طبیعی است، که باعث می‌شود متفاوت به ‌نظر آیند و نتیجتاً متفاوت عمل کنند

چه کسانی دچار کشش یا ترک پوستی می‌شوند؟

در ابتدا این خطـوط برجسـته می باشند و به مرور زمان صـاف می شوند. ترک پوستی در ابتدا به صورت خطوط برجسته صورتی یا بنفش بر روی شکم، زیر بازو، ران، پستان یا باسن ظاهر می شود. تصور می‌شود هنگامی که پوست مجبور به بسط سریع‌تر از حد؛ حدی که به سادگی قادر به کشش پوست نباشد و یا مجبور به رشد پوست جدید(پاسخ بسیار کند) شود، کشش‌های پوستی رخ می‌دهد.

  • افراد با رشد جسمی سریع به ویژه در بلوغ
  • افراد با بیماری غدد درون ریز مانند: سندرم کوشینگ ( پرکاری غده فوق کلیوی)
  • افرادی که به دلایلی، از داروهای خوراکی یا تزریقی و یا کرم های کورتون دار به مدت طولانی استفاده می کنند.
  • خانم های حامله که بیشتر این خطـوط در روی شکم، ران ها، باسن و سینه ها دیده می شود.
  • بعد از بــلوغ و پایان حاملگی ممکن است این خطوط کم رنگ‌تر شوند، ولی از بین نمی روند و تا آخر عمر باقی می مانند.

چطور می‌توان از بروز ترک پوستی پیشگیری کرد؟

بهترین روش برای کاهش احتمال ابتلا به ترک پوستی، حفظ وزن متناسب است. طی دوران بارداری، شما در دوره‌ای نسبتاً کوتاه وزن زیادی اضافه می‌کنید. به کمک پزشک معالج خود، برنامه غذایی و ورزشی مناسبی تنظیم کنید که به حفظ وزن متناسب شما کمک کند. این روند نه تنها به کاهش احتمال بروز استرچ مارک کمک می‌کند، بلکه برای سلامت شما و نوزادتان نیز مفید است.

چطور می‌توان ترک های پوستی را درمان کرد؟

اگر شما هم استرچ مارک دارید؛به احتمال زیاد از ظاهر پوست خود ناراضی هستید، اما باید بدانید که این ترک های پوستی، خطری برای سلامتی شما در پی نخواهد داشت این خطوط  کاملا” بی‌خطر هستند و به مرور زمان تا حدی کمرنگ می‌شوند. اگر مایل به درمان استریا هستید، باید بدانید که فعلا” درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد و همه روشهای درمانی موجود از جمله پی آر پی پوست کمک می‌کنند که اسکار ناشی از استرچ مارک و ظاهر ناخوشایند آن بهبود یابد.